مونوپمپ

منو پمپ یا ( Progressive Pump پمپ حفره پیش رونده ) نوعی پمپ جابجایی مثبت است و همچنین به عنوان پمپ اسکرو یا پمپ حفره ای نیز شناخته می شود. این پمپ سیال را از طریق  مکانیزم جلوبرنده و از طریق پمپ ، دنباله ای از شکلهای کوچک و ثابت را از طریق چرخش روتور منتقل می کند و باعث می شود که سرعت جریان حجمی متناسب با نرخ چرخش (دو طرفه) و سطح پایین برشی که در مایع پمپ شده اعمال شود . مونو پمپ ها در اندازه گیری سیال و پمپاژ مواد چسبناک یا برشی کاربرد دارند. حفره ها به سمت انتهای خود پایین می آیند و با هم همپوشانی دارند. از آنجا که یک حفره از افزایش دیگری کاهش می یابد ، مقدار جریان خالص دارای حداقل تغییر است زیرا جابجایی کل برابر است. طراحی باعث ایجاد جریانی با نبض کمی و بدون شوک می شود.

نام مونوپمپ از نام مخترع پمپ به نام رنه ماینئو ( Moineau ) گرفته شده است . بنا به رسوم هرکشوری نامی برای آن در نظر گرفته است به طور مثال در آمریکا به نام پمپ MOYNO ، پمپ مونو یا مونو پمپ در اروپا و به طور مشخص انگلیس و در برخی مناطق هم PCM شناخته میشود . در سال 1930 ، رنه موئینو ، پیشگام در زمینه حمل و نقل هوایی ، ضمن اختراع کمپرسور مخصوص موتورهای جت ، کشف کرد . دانشگاه پاریس به دلیل پایان نامه خود در مورد “یک کپسولیسم جدید” دکترای علوم را به دکترای علوم اعطا کرد. پایان نامه پیشگام او زمینه را تولید پمپ حفره پیش رونده یا همان منوپمپ  فراهم کرد.

ویدئو معرفی مونو پمپ

جهت مشاوره رایگان و استعلام مدلهای مختلف منو پمپ از طریق دکمه زیر با ما تماس بگیرید 

کارکرد منوپمپ

اگر بخواهیم درباره چگونگی کارکرد مونوپمپ ها صحبت کنیم باید گفت در ابتدا روتور داخل استاتور میچرخد و چرخش آن باعث تشکیل حفره هایی میشود که از سمت مکش (ورودی پمپ ) به سمت رانش پمپ ( خروجی پمپ ) انتقال می یابد و اینگونه مایع یا سیال موردنظر انتقال می یابد .

نبود نشت بین مارپیچهای روتور و استاتور باعث میشود که سیال به طور ثابت و با دبی متناسب با سرعت دورانی پمپ جریان یابد . به جهت اینکه بین مراحل مختلف نشت نباشد ، باید یک حفره بسته وجود داشته باشد و حفره بسته بوسیله دو مقطع روتور که هر کدام با یک مقطع روی استاتور مرتبط هستند ، بوجود می آید .

روتور حرکتی ترکیبیی دارد ، یعنی ابتدا دوران حول محور اصلی و سپس دوران خارج از مرکز محور اصلی حول محور استاور انجام میگیرد

در شکل زیر انواع مونوپمپ را مشاهده خواهید کرد

مونوپمپ بهلول لوله ای
مونوپمپ قیف دار بهلول
مونوپمپ تخلیه بشکه بهلول

کاربردهای منو پمپ

 • کاربردهای خاص
 • پیمانه یا سیمان
 • روغن روانکاری
 • مناسب سوخت دیزل دریایی
 • موتورهای گل و لای نفتی
 • صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
 • صنایع معدنی
 • صنایع رنگ سازی
 • صنایع شیرینی و شکلات
 • صنایع لبنیات
 •  غذا و نوشیدنی
 • انتقال روغن
 • انتقال دوغاب زغال سنگ
 • صنایع فاضلاب و لجن
 • مواد شیمیایی ویسکوز
 • غربالگری Stormflow
 • موتورهای لجن پایین در حفاری جهت نفتی (روند را معکوس می کند و هیدرولیک را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند)
 • پمپ کردن آب چاه با انرژی محدود
 • صنایع داروسازی
 • صنایع آب و فاضلاب
 • صنایع کاغذسازی

عوامل تعیین کننده در انتخاب مونو پمپ

فرآیند انتخاب مونوپمپ عبارت است از

تعیین اندازه و تعداد مراحل جهت فراهم کردن شرایط مساعد سیال و یافتن محرکی با اندازه مناسب تامین توان مورد نیاز پمپ

بنابراین پیش از انتخاب پمپ بیشترین اطلاعات درباره نوع سیال و کاربرد پمپ باید جمع آوری شود . یک پمپ تنها بر مبنای دبی و فشار می تواند انتخاب گردد اما ویژگیهای سیال مانند لزجت ، سایندگی ، اندازه بزرگترین ذرات جامد ، میزان ذرات ، شرایط مکش و دما تاثیر زیادی بر انتخاب پمپ دارند .

همچنین این محصولات شامل مونو پمپ استیل هم می باشد که میتوان با توجه به شرایط و محیط کاری خاص آن را انتخاب نمود 

برندهای منوپمپ قابل ارائه

مونوپمپ آسیا
مونوپمپ بهلول

 

 

شرکت منو پمپ آسیا

سفارش از شما و تحویل در تهران

 

 

خرید مونو پمپ بهلول

سفارش از طریق شما و تحویل در تهران

مونوپمپ آسیا
مونوپمپ بهلول

انواع منو پمپ

مونوپمپ لوله ای (Pipe Mono Pump)

منوپمپ لوله ای ( پمپ صنایع غذایی ) مدل از رایج ترین مدل مونو پمپ بوده که ورودی آن لوله ای شکل می باشد که دلیلی نام گذاری آن هم همین می باشد .  منوپمپ لوله ای برای انتقال سیالات با ویسکوزیته مختلف مانند عسل، رب و سیالات حاوی ذرات جامد بوده استفاده می شود. انتقال سیالات به این مونو پمپ از طریق لوله بوده که با فلنچ به پمپ متصل می شود. سری از مونو پمپ ها بسته به نوع سیال انتقالی از نوع هلیکس دار و ساده می باشند.

مدل قیف دار (Hopper Mono Pump)

تفاوت منوپمپ قیف دار مدل از مدل لوله ای فقط در قسمت ورودی می باشد که دارای یک قیف می باشد که سایزآن بستگی به ظرفیت پمپ دارد .  در قسمت ورودی نیز دارای یک هلیکس بوده که روی شفت نصب میشود. این پمپ در انتقال سیالات دارای ذرات جامد و مواد خمیری شکل که چگالی و ویسکوزیته بالایی دارد کاربرد دارد .

منو پمپ فوم بتن

فوم بتن به بتن سبک گفته میشود که شامل فوم ، سیمان ، آب و ماسه بادی می باشد که علاوه بر دارا بودن تمام ویژگیهای بتن معمولی ، دارای ویژگیهای منحصر بفرد خود مثل وزن کم ، مقاومت فشار زیاد ، عایق صوتی و حرارتی و صرفه اقتصادی داشتن ، می باشد . از مونوپمپ فوم بتن برای انتقال بتن میکس شده استفاده میشود که مشابه با  تیپ لوله ای می باشد فقط تفاوت آن در کناره آن یک دریچه بازدید و تخلیه وجود دارد . در این پمپ با چرخش روتور ، بتن داخل آن پمپاژ می شود .

مونو پمپ تخلیه بشکه

منوپمپ تخلیه بشکه که به منو پمپ عمودی هم معروف است به گونه ای طراحی شده است که قسمت اصلی پمپ وارد بشکه یا مخزن میشود و امکان تخلیه و پمپاژ میسر میگردد

مشخصات فنی مونو پمپ تخلیه مخزن یا بشکه

پمپ بشکه کش با نامهای Barrel Pump یا Drum Pump یا Container Pump یا Fill Pump نیز شناخته می شود. مقوله اصلی در انتخاب پمپ بشکه کش مناسب میزان گرانروی یا ویسکوزیته سیال مورد نظر می باشد. همچنین در برخی موارد کاربری خاص به این محصولات پمپ تخلیه اسید یا اسید کش نیز گفته می شود.

پمپ تخلیه بشکه ها از نوع سانترفیوژ یا گریز از مرکز هستند که یکی از پرکاربردترین مدلهای بشکه کش می باشند. مونوپمپهای بشکه کش برقی عمدتا مخصوص جابجایی سیالات رقیق با ویسکوزیته تا 800 سانتی پویز مورد استفاده قرار می گیرند. این سیالات می توانند شامل انواع حلالها، روغنها، اسیدها و نوشیدنیها باشند. جنس بدنه پمپ های برقی متناسب با نوع سیال انتخاب می شود و در جنس های استیل، PP، PVDF و آلومینیوم موجود می باشند.

الکتروموتور این مونوپمپ ها می تواند متناسب با مایع پمپ شونده و محیط از نوع ساده و ضد انفجار باشد. نوع پروانه پمپ تخلیه بشکه برقی در فشارهای بالا تا 2 بار و دبیهای کم تا 70 لیتر در دقیقه از نوع بسته و در فشارهای پایین تا 1 بار و دبیهای بالا تا 150 لیتر در دقیقه از نوع باز می باشد.

پمپهای اسکرو (مونو پمپ  تخلیه بشکه) از نوع جابجایی مثبت می باشند و عمدتا استفاده در سیالات با ویسکوزیته بالا مورد استفاده می گیرند. این پمپ ها قادر به تخلیه مایعات تا ویسکوزیته 50000 سانتی پویز از درون مخازن یا بشکه می باشند. اجزای اصلی پمپ های تخلیه بشکه اسکرو شامل مارپیچ و استاتور است. این پمپها نسبت به پمپ های سانترفیوژ دارای دبی کمتری می باشند و تا حداکثر 30 لیتر در دقیقه قابلیت پمپاژ دارند. دور الکتروموتور در منوپمپ های بشکه کش اسکرو متناسب با غلظت سیال تعیین می شود. جنس این پمپ ها معمولا از استیل ضد زنگ SS می باشد. از پمپ ها برای جابجایی انواع سیالات ویسکوز همچون رب، رنگ، چسب، رزین، واسگازین، مواد خمیری و … استفاده می شود. 

مزایای مونو پمپ

 1. انتقال سیالهای اسیدی یا بازی با ویسکوزیته مختلف
 2. انتقال مواد با درجه حرارت های مختلف
 3. انتقال موادبا دبی های مختلف
 4. انتقال موادی با حجم دلخواه
 5. تعمیر و نگهداری آسان
 6. اقتصادی و باصرفه
 7. تنوع کاربرد در انواع صنعت ها
 8. مونتاژ و دمونتاژ آسان
 9. آلودگی صوتی کم ( کمترین میزان تولید صدا )

ویدئو طرز کار مونوپمپ

 

مشاهده ویدیوی بالا در یوتیوب

عوامل تعیین کننده در انتخاب منوپمپ

فرآیند انتخاب عبارت است از :

تعیین اندازه و تعداد مراحل فراهم کردن شرایط مساعد برای سیال و یافتن محرکی با اندازه مناسب تامین توان مورد نیاز پمپ

بنابراین پیش از انتخاب پمپ بیشترین اطلاعات درباره نوع سیال و کاربرد پمپ باید جمع آوری شود . یک پمپ تنها برمبنای دبی و فشار میتواند انتخاب گرد اما ویژگیهای سیال مانند لزج بودن ، سایش یا سایندگی ، اندازه بزرگترین ذرات جامد ، میزان ذرات ، شرایط مکش و دما تاثیر زیادی برا انتخاب پمپ دارد

به طور کلی در انتخاب مونوپمپ باید موارد زیر را در نظر گرفت :

 • دبی ( ظرفیت ) مورد نیاز
 • هد ( فشار )
 • ویسکوزیته یا لزجت
 • سایندگی یا خورندگی موادی که در پمپ استفاده خواهد شد تا در صورت لزوم روتور و استاتور مناسب انتخاب گردد
 • دمای سیال

اجزای مونوپمپ

 1. پوسته یا بدنه پمپ ( یاتاقان )
 2. میل یاتاقان
 3. هلیکس ( گاردون )
 4. گردگیر لاستیکی
 5. فولی تسمه
 6. استاتور
 7. موتور و گیربکس

مشخصات فنی

حداقل دبیحداکثر دبی
200 لیتردرساعت55000 لیتردرساع
حداقل فشارحداکثر فشار
1 بار18 بار

مونوپمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه بشکه یا درام پمپ، از خانواده پمپهای سانتریفیوژ بوده که به راحتی قابل حمل و نقل می باشند.
ازاین پمپ ها جهت تخلیه انواع سیالات از قبیل اسیدها، بازها، حلال ها، موادنفتی و سیالات قابل اشتعال غالباً از بشکه ها و درام ها مورد استفاده قرار می گیرند.
در بسیاری از صنایع یکی از مشکلات اصلی، تخلیه بشکه مواد رقیق یا غلیظ به دلیل محدودیت ابعاد درب بشکه ها است. پمپ بهلول برای رفع نیاز مونوپمپ بشکه ای خود را پیشنهاد مینماید.
مونو پمپ بشکه ای طوری طراحی گردیده اند تا با ورود قسمت اصلی پمپ به داخل بشکه امکان تخلیه مواد را داشته باشند. بدیهی است ابعاد بدنه و وزن پمپ به گونه ای است که کارگر میتواند پمپ را از درب تعبیه شده بشکه به راحتی عبور داده و به سرعت بشکه را تخلیه نماید.

مزایای مونو پمپ تخلیه بشکه :

۱- قابلیت حمل و نقل آسان
۲- تنوع در راه اندازها :  سه فاز، تکفاز، بادی (در مکانهایی که خطر آتش سوزی وجود دارد و یا جهت سیالات قابل اشتعال)
۳- کاربری ، تعمیرات و نگهداری آسان
۴- قیمت مناسب
۵- مناسب جهت استفاده در محیط هایی با رطوبت بالا
۶- قابل استفاده مایعات خورنده
۷- انتقال موادرقیق تا بسیار غلیظ
۸- انتقال سیالات حاوی ذرات جامد
۹- خروجی مجهز به سرشلنگی
۱۰- عدم آسیب به بافت مواد حساس
۱۱- خود مکش
۱۲- استهلاک کم

اجزای تشکیل دهنده پمپ تخلیه بشکه:

۱- روتور
۲- استاتور
۳- میله رابط و کوپلینگ
۴- نشت بند
۵- محفظه مکش و تخلیه
۶- موتور و گیربکس

مشخصات فنی مونوپمپ تخلیه بشکه:

ظرفیت و فشار

ظرفیت تا ۲۰۰۰ lit/h
فشار تا ۴bar

جنس و ساختمان

بدنه و قطعات گرداننده
فولاد ضد زنگ Stainless Steel
آلیاژهای خاص

استاتور Stator

انواع مختلفی از لاستیک های nbr و sbr بسته به نوع ماده

آب بند:

آب بند مکانیکی Mechanical Seal

کنترل دور و ظرفیت پمپ:

کنترل دور فرکانسی Frequency Inventer

پمپ تخليه بشکه :

اين نوع پمپ ها ، بسيار کارآمد و مفيد مي باشد و به دليل روش کار بسيار ساده اش که براي تخليه سيالات مختلف بشکه ها و درام ها ، در صنايع مختلف مورد استفاده قرار ميگيرد .

ساختمان داخلي اين پمپ ها بخاطر تفاوت در ميزان ويکوزيته و گرانروي سيال ، با هم فرق دارد .

عملگر و راه انداز پمپ تخليه بشکه :

به طور معمول ، راه  انداز اين نوع پمپ به شکل الکتريکي ( تک فاز – سه فاز ) و يا به شکل پنوماتيک يا همان بادي است و انتخاب بين گزينه ها با توجه به شرايط محيطي و نوع سيال مورد پمپاژ انجام ميشود .

اين پمپ ها به دليل وزن کم ، قابليت حمل آسان را دارند ولي اين جمل به صورت پرتابل توسط نفر آسان انجام ميشود .

نام هاي پرتکرار پمپ هاي بشکه کش :

 1. Barrel pump
 2. Drum pump
 3. Container pump
 4. Fill pump

متريال استفاده شده :

اين پمپ ها را با جنس هاي مختلفي ميتوان پيدا کرد ، که با توجه به نوع سيال بايد متريال مناسب را انتخاب کرد .

 1. استنلس استيل  stainless steel
 2. آلومينيوم aluminium
 3. پلي پروپيلين PP
 4. کاينار PVDF

ابعاد و اندازه :

بخاطر اندازه ي مختلف بشکه هاي داراي  سيالات مختلف ، اين پمپ نيز ابعاد و ظرفيت هاي مختلفي دارد .

ظروف 20 ليتري ، 100 ليتري ، 200 ليتري ، نوع 100 ليتري بيشتر با ابعاد و طول هاي استاندارد 700 ، 900 ، 1000 ، 1200 و 1500 ميليمتري توليد ميشود .

البته امکان ساخت اين پمپ تا اندازه 3 متر نيز ساخته ميشود اما بايد آن را سفارش دهيد

کاربرد هاي پمپ تخيله :

از اين پمپ ها براي پمپاژ انواع سيالات ، انواع اسيدها ، باز ها ، حلال ها و سيالات قابل اشتعال و انفجار ، سيالات با ويسکوزيته بالا و انواع روغن ها ، ميتوان استفاده کرد .

اسيد ها و بازها :

 1. اسيد کلريدريک HCL
 2. سود NaoH
 3. اسيد سولفوريک sulfuric acid
 4. اسيد نيتريک nitric acid
 5. اسيد سيتريک citric acid
 6. اسيد استيک acetic acid
 7. اسيد کروميک chromic acid
 8.  اسيد فسفريک phosporic acid
 9. اسيد بوريک Boric acid

سيالات شيميايي :

 1. آب ژاول
 2. مواد ضدخوردگي و ضد رسوب
 3. آنتي فوم
 4. آب اکسيژنه
 5. آمونياک

پمپ هاي ضد جرقه و ضد انفجار که جهت پمپاژ موارد زیر استفاده میشود :

 1.  حلال ها
 2.  الکل
 3. اتانول
 4. متانول
 5. ايزوپروپانول
 6. استون
 7. بوتيل استات
 8. تولوئن
 9. زيلن

سيالات با ويسکوزيته بالا :

 1. عسل
 2. رب گوجه فرنگي
 3. کچاپ
 4. گلوکز
 5. گليسرين
 6. لاتکس
 7. اسيد سولفونيک

صناعي غذايي :

 1. صنايع روغن هاي خوراکي و صنعتي
 2. انواع اسانس
 3. رب گوجه فرنگي
 4. خامه
 5. مربا
 6. گلوکز
 7. عصاره مالت

صنايع بهداشتي و دارويي :

پمپاژ انواع صابون هاي مايع ، شامپو و گليسرين

انواع روغن ها و مواد نفتي :

 1. روغن دنده
 2. واسکازين
 3. روغن موتور
 4. روغن هيدروليک
 5. انواع گريس
 6. گازوئيل
 7. بنزين

مزيت هاي پمپ تخلیه بشکه  :

 1. پرتابل و داراي قابليت حمل آسان
 2. کم هزينه بودن
 3. تنوع در متريا
 4. کار کردن با الکتروموتور و پنوماتيک موتور
 5. ميزان بالاي دبي و آب دهي ، بالا بودن سرعت تخليه بشکه
 6. سهولت در تعمير و نگهداري
 7. قابليت پمپاژ موارد قابل اشتعال

در ویدئوی زیر میتوانید یکی از کاربردهای منوپمپ را در صنعت موادغذایی و به خصوص لبنیات مشاهده نمایید

گروه صنعتی درویش در زمینه مشاوره، تامین و فروش مونو پمپ آسیا و قطعات مونوپمپ فعالیت دارد و به عنوان نمایندگی نیز عهده دار تعمیر مونو پمپ آسیا در قطب صنعت کشور ( تهران ) می باشد و در پاسخگوی سوالات فنی یا هرگونه مشکل مشتریان محترم می باشد.

لطفا جهت مشاوره رایگان و استعلام و دریافت لیست قیمت مونو پمپ با کارشناسان گروه صنعتی درویش تماس حاصل نمایید.

لیست قیمت مونوپمپ 

با عرض پوزش به علت نواسانات بازار ارز و احتمال تغییر قیمت مونو پمپ و مواد اولیه آن ، لطفا جهت استعلام قیمت و خرید منوپمپ با واحد فروش تماس بگیرید

مشخصات فنی مونوپمپ

مشخصات فنی منو پمپ 

مونوپمپ فوم بتن چیست ؟

قبل از تعریف مونو پمپ فوم بتن ، ابتدا باید با بتن سبک آشنا شد .

بتن سبک که بتن اسفنجی نیز به آن گفته میشود دارای ساختاری شامل حبابهای منظم هوا داخل بتن میباشد . فوم بتن از ترکیب سیمان ، ماسه بادی ، آب و فوم  تشکیل می شود  .

فوم بتن در کنار داشتن  خاصیتهای بتن معمولی ، دارای وزن کم ، مقاومت فشاری بالا ، عایق حرارتی و صوتی مناسب ، هزینه مالی پایین، سرعت در اجرای کف سازی و بدلیل سبکی باعث کاهش بار مرده ساختمان میشود .

 

مونوپمپ فوم بتن چه کاری انجام میدهد ؟

بعد از میکس فوم بتن ، مونوپمپ وظیفه پمپاژ ملات فوم بتن را بر عهده دارد . دراین پمپ مشابه مونوپمپ لوله ای بوده اما با تفاوت که دارای یک دریچه بازدید در پهلو به جهت تخلیه مواد میباشد . پمپ زیر مخزن دستگاه بتن ساز فوم بتن نصب شده و دارای ورودی فلانج و خروجی سرشیلنگی میباشد . پمپ فوم بتن در دو رنج ظرفیت تولید و به بازار عرضه میشود .

مزایای مونوپمپ فوم بتن

1. استهلاک فوق العاده کم:

به دلیل حذف منوپمپ در این دستگاه و استفاده از قدرت باد برای پمپاژ بتن هزینه های جانبی دستگاه به شدت کاهش می یابد. از جمله تعمیر و تعویض منوپمپ که هزینه ای چند میلیونی  را در بر دارد و هر چند ماه یکبار باید قطعات داخلی منوپمپ (رتور و استاتور) تعویض شود. ولی در دستگاه های بادی تا سالیان سال نیازی به هیچ گونه هزینه ای به خاطر سیستم پمپاژ بتن وجود ندارد و همین کاهش هزینه نگهداری دستگاه عامل مهم انتخاب دستگاه های تحت فشار می باشد.

2. عدم افت بتن:

در دستگاههای تحت فشار باد انتقال بتن به طبقات توسط باد صورت می گیرد، به همین دلیل هیچ گونه افت بتن وجود ندارد، یعنی حجم بتن در میکسر با حجم خروجی در طبقات برابر می باشد و تعداد طبقات تاثیری در افت حجم بتن ندارد و در بالاترین طبقه نیز حجم واقعی میکسر تخلیه می شود.

بسیاری از پیمانکاران فوم بتن پس از پایان عملیات فوم بتن با کارفرما در محاسبه متراژ با مشکل مواجه می شوند. یعنی حجم بتنی که در ساختمان اجرا شده است بیشتر از حجم بتنی است که برای همان مقدار متراژ پیش بینی می شده است. و این اختلاف متراژ انجام شده و متراژ واقعی به دلیل وجود منوپمپ در دستگاه می باشد که معمولا بین ده درصد الی سی درصد اختلاف متراژ وجود خواهد داشت.

منوپمپ قیف دار

مونو پمپ قیف دار دسته ای از منو پمپ ها هستند که بوسیله آن انتقال موادی با وسکوزیته بالا همانند،خمیر،میوه یا مایعات با ذرات معلق انجام میشود . منو پمپ دارای قیف بوده و از این طریق تغذیه می شوند.

سیالات به درون قیف انتقال می یابد و بوسیله مارپیچی که برای انتقال راحت تر غلیظ و رساندن آن به روتور درون قیف تعبیه شده است،انتقال  و بعد از آن پمپاژ می شود

لازم به ذکر است که منو پمپ قیف دار معمولا به صورت تک استیج تولید میشوند اما قابلیت آن را هم دارند که به دو اسیتج یا بیشتر تبدیل شوند.

مونو پمپ قیف دار شبیه مونو پمپ لوله ای می باشد و فقط تفاوت در قسمت ورودی آن یک قیف قرار گرفته که اندازه این قیف بستگی به ظرفیت پمپ دارد. این مدل در قسمت ورودی دارای هلیکس (Helix) بوده که روی شافت نصب می شود. 

انواع پمپ تولیدی شرکت‌ منو پمپ آسیا

 • مونو پمپ یا پمپ غلیظ کش سری AF
 • پمپ سانتیفیوژ سری CP
 • پمپ تخلیه بشکه

مونوپمپ آسیا چگونه کار می کند؟

نحوه کارکرد این تجهیزات بسیار جالب می باشد ، در مونو پمپ هم روتور و استاتور وظیفه پمپ سیال را به عهده دارند. که قابلیت ایجاد فشار تا ۲۲ بار را نیز می توانند انجام دهند. بنابراین توصیه می گردد برای صنایع غذایی که نیاز به پمپ از جنس استیل ، دبی بالا ، فشار بالا دارند از این نوع پمپ ها استفاده گردد.

مونو پمپ  یا  پمپ غلیظ کش یکی از پمپهای مورد استفاده در صنایع مختلف کشور می باشد. که شرکت منوپمپ آسیا یکی از شرکتهای تولید کننده این پمپ در کشور می باشد. این شرکت در سال ۱۳۸۰ تاسیس و انواع مونو پمپ ، پمپ سانتریفیوژ ، پمپ تخلیه بشکه و … با کیفیت بالا  طراحی و تولید می نماید که با توجه به قیمت بالای محصولات خارجی بسیار به صرفه می باشد . تمامی مدلهای شرکت آسیا دارای کیفیت بالا ، قیمت مناسب نسبت به برندهای خارجی و عمرکاری بالا می باشد.

از مونو پمپ آسیا میتوان در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی ، صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، صنایع آرایشی و بهداشتی ، صنایع کاغذسازی و صنایع ساختمان سازی استفاده نمود . گروه صنعتی درویش  نمایندگی فروش مونو پمپ در سرتاسر ایران به ویژه استان تهران را بر عهده دارد.

مزایای منو پمپ آسیا چیست؟

 1. طراحی منحصربفرد
 2. دارای دو عضو غلتنده از جنس استیل
 3. دارای ایجاد هد بالا
 4. بدون ارتعاش و نوسان کار می کند.
 5. قابلیت پمپاژ سیالات غلیظ و رقیق
 6. دارای توانایی کارکرد روتور در دو جهت
 7. دارای عمر طولانی و هزینه نگهداری و تعمیرات ارزان
 8. به صورت خشک کار می کند.
 9. دارای جنس استیل می باشد.

کاربرد منوپمپ 

 1. انتقال انواع حلال ها ، الکل ، روغن
 2. انتقال انواع خمیر ، دوغ ، ماست
 3. صنایع غذایی و شکلات
 4. مواد پلیمری و رزین
 5. صابون
 6. سورفاکانت
 7. گلیون
 8. ماشین آلات راهسازی و معدن

متریال مونوپمپ آسیا

 1. معمولا بدنه و چرخدنده از جنس چدن یا فولاد ضد زنگ
 2. بوش از جنس گرافیت ، کربن ، برنز ، کاربید سیلیسیم ، کاربید تنگستن ، سرامیک و غیره
 3. شافت از جنس فولاد ضد زنگ یا استیل استنلس

 مشخصات فنی مونو پمپ سری AF آسیا

 • سری AF جهت پمپاژ سیالاتی نظیر: رب، عسل، سوسپانسیون، خمیر، گل حفاری، ملات سیمان، ژل، شکلات و … مناسب است.
 • مونو پمپ لوله ای مواد غلیظ سری AF دارای قابلیت ایجاد فشار حداکثر ۵۰ بار و دبی ۶۰۰۰۰ لیتر در ساعت بوده و دارای جنس بدنه استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ و همچنین استاتور از جنس پلاستیک هایی نظیر: NBR, VITON, EPDM و آببند به صورت سیل با نوار نخی می باشد.
 • پمپ غلیظ کش آسیا قابلیت انتقال انواع سیالات با ویسکوزیته بالا و غلیظ نظیر: گریس ، رب ، سس ، خمیر و … را دارد.
 • مونو پمپ سری AF دارای راندمان بالا، نگهداری و تعمیرات آسان، قیمت مناسب است.
 • موتور گیربکسهای بکار رفته دارای کیفیت و راندمان بالا است.

مزایای مونو پمپ آسیا

SINGLE SCREW PUMP, MONOY PUMP, MONO PUMP, MONHO PUMP

 • دارای جریان یکنواخت پمپاژ سیال می باشد.
 • دارای ضریب NPSH و مکش پایین است.
 • داری صدای کم بوده و هزینه نگهداری و تعمیرات بسیار پایین دارد.
 • پمپ دارای ساختار و قطعات بهینه و با کیفیت است.
 • دارای تنوع در کاربرد است.
 • قابلیت پمپ انواع سیالات رقیق و غلیظ و خمیری و دارای ذرات ساینده را دارد.
 • جهت استفاده در مصارف بهداشتی، غذایی، دارویی ، بتن مناسب است.

نحوه انتخاب پمپ غلیط کش آسیا

 • تعداد و اندازه مراحل جهت آماده کردن شرایط مناسب سیال مشخص باشد.
 • مشخص نمودن توان الکتروموتور بهینه
 • مشخص نمودن نوع سیال و خواص فیزیکی و شیمیایی آن
 • تعیین کاربرد پمپ مورد نیاز
 • مشخص نمودن سایز ، دبی ، فشار مورد نیاز
 • گرانروی و سایندگی، سایز ذرات جامد داخل سیال، چگالی ذرات جامد درون سیال، دمای سیال، شرایط مکش و … مشخص باشد.
 • مشخص نمودن شاخص PH

اجزاء اصلی تشکیل دهنده مونو پمپ آسیا

 • پوسته چدنی (یاتاقان)
 • میل یاتاقان
 • قفل
 • هلیکس (گاردون)
 • روتور
 • درب سالنیک
 • نخ آبندی (پکینگ)
 • برنجی سالنیک
 • بوش روی گردگیر
 • بوش روی قفل و روتور
 • گردگیر لاستیکی
 • بوش روی گردگیر
 • پیچ
 • بوش سالنیک
 • درب پوسته
 • فولی تسمه
 • واشر پولکی محافظ
 • مهره چاکنت دار
 • پین
 • استاتور
 • کمربند فولادی
 • درب خروجی
 • میل بازوها
 • باکس (سه راهی)

دانلود کاتالوگ از طریق لینک زیر

دانلود کاتالوگ منو پمپ آسیا

مونوپمپ لوله ای

عناصر اصلی استفاده شده در منو پمپ لوله ای عبارتند از: یک روتور مارپیچی تک راه که داخل یک استاتور با حفره مارپیچی دو راهه میچرخد. تمامی قطعات با استفاده از سیستم مدیریت کیفیت که باعث بدست آمدن بالاترین مشخصات فنی شده و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها ساخته می شوند. در این سیستم هر پمپ به طور اختصاصی و با توجه به نیاز آن بخش صنعت، کاربرد و ماده ای که پمپ می شود طراحی و ساخته میشود.

در روش مذکور اساس طراحی و ایجاد تنوع در پمپهای تولیدی این واحد میباشد. 8 گروه محصول شامل 27 مـدل پمپ بـا ظـرفیتهایی از  l 1/h  تا 500m3/h و فشار خروجی تا 48bar در میان این تولیدات می باشند. اگر به انتقال مواد بسیار چسبنده، انتقال بسیار دقیق حجم ناچیزی از مواد، انتقال مواد بسیار حساس دارویی و یا انتقال مواد بسیار سایا ناشی از وجود ذرات جامد در آن نیاز دارید، یکی از این تولیدات بهترین راهکار برای این نیاز شماست..

به خرید پمپ تنها بخش کوچکی از کل سرمایه مورد نیاز سیستم پمپاژ می باشد باید بیشترین توجه به سمت هزینه های مربوط به طول عمر قطعات، هزینه  نصب و راه اندازی، هزینه لوازم یدکی و تعمیرات، هزینه مصرف انـرژی و هـزینه های مـربـوط به توقف های خط تولید ناشی از خرابی پمپ که تاثیر مستقیمی بر بازده و کارایی کل سیستم خریدار را دارد، معطوف گردد.

ویژگی عمده منوپمپ

 • تنوع کاربرد در صنعت
 • انتقال هرگونه مواد سایا ، اسیدی و قلیایی و … با ویسکوزیته مختلف
 • انتقال مواد با دبی های مختلف بدون وابستگی به فشار خروجی پمپ از 1 تا 60000 لیتردرساعت
 • انتقال مواد بسیار حساس ، عدم تاثیرگذاری بر ساختار مواد
 • انتقال مواد با حجم دقیق و دلخواه
 • حذف ضربات قوچی
 • انتقال یکنواخت مواد پمپ شونده بدون ضربه و لرزش
 • عدم برگشت مواد پمپ شده و عدم نیاز به شیرهای یک طرفه
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • اقتصادی و با صرفه

مونوپمپ بهلول

 • در میان انواع پمپ ها، مونوپمپ ها در رده پمپ های با جابجایی مثبت قرار دارند. اجزای اصلی مونو پمپ ها عبارنتد از: روتور (مارپیچ گردنده) و استاتور (مهره ثابت). روتور به شکل یک میله مارپیچ با گام بلند و یک مغز باریک می باشد. در اثر چرخش روتور در داخل استاتور ( به صورت خارج از مرکز) حفره هایی در فاصله بین روتور و استاتور به وجود می آید. که باعث میشود حفره ها به طور مداوم از دهانه ورودی به سمت دهانه خروجی پیشروی می نمایند. ایجاد حفره در دهانه ورودی باعث مکش مواد به داخل آن می گردد. پس از پر شدن حفره، مواد به صورت لقمه ای مسیر مارپیچ بین روتور و ساتاتور را تا دهانه خروجی طی می نمایند. با تکرار آن  در اثر چرخش روتور، مواد به صورت پیوسته پمپ میگردند.

معمولاً عوامل تعیین کننده در انتخاب مونو پمپ عبارتند از:

۱- دبی(ظرفیت) : بر حسب lit/min یا lit/h یا m/h که حداکثر میزان ماده لازم برای پمپاژ را مشخص میکند.

۲- هد (فشار) : بر حسب m یا bar که میزان فشار لازم برای طی مسافت ماده پمپ شده را مشخص مینماید( طی مسافت افقی و عمودی)

۳- لزجت: بر حسب cps یا cst که به خاصیت فیزیکی ماده پمپ شده بستگی دارد و بسته به میزان آن ، قدرت منو پمپ و دور آن تعیین خواهد گردید.

۴- خواص فیزیکی دیگر از قبیل سایش- خوردگی – تا در صورت لزوم از پمپ و یا استاتور مناسبی استفاده شود. (مواد دارای ذرات زبر و خشن و …)

۵- خواص شیمیایی: میزان ph ماده و عملکرد شیمیایی آن مانند خوردگی از فاکتورهای مهم در انتخاب پمپ بوده و بایستی مشخص شوند. (مواد اسیدی و …)

۶- دمای کاری: در مواردی که دمای مواد پمپاژ شده باید ثابت نگهداشته شود و یا دما بسیار بالا می باشد، پمپ بصورت سفارشی ساخته می شود.

۷- دور: در بعضی موارد بدلیل شرایط خاص ماده، امکان دور بالا برای پمپاژ وجود ندارد که بایستی در انتخاب پمپ ، محدودیت دور مشخص گردد تا از واحد محرک مناسب استفاده شود.

۸- محدودیت فضا جهت نصب و نیز نحوه قرارگیری پمپ ( افقی ، عمودی، -مایل)

 

کاتالوگ مونوپمپ بهلول

کلیک کنید

جهت دریافت اطلاعات و استعلام محصولات با ما در تماس باشید

در ویدئوی زیر میتوانید کاربرد مونوپمپ در صنایع غذایی را مشاهده نمایید .

جهت استعلام قیمت و موجودی میتوانید با ما تماس بگیرید

خدمات جانبی قابل انجام شامل موارد زیر می باشد

 • ساخت سفارشی روتور و استاتور مونو پمپ بر اساس نمونه
 • ساخت پمپهای مخصوص
 • پوشش دهی قطعات پمپ برای مقاومت در برابر شرایط خاص
 • ساخت پمپهای سفارشی با ظرفیت و فشارهای خاص
 • انجام تعمیرات اساسی پمپ های خارجی

مونو پمپ صنایع غذایی

از لحاظ دسته بندی پمپ ها در دسته بندی پمپ های سانتریفیوژ قرار میگیرد و  عمل انتقال مواد رقیق و پمپ های جابجایی مثبت برای انتقال مواد غلیظ و حساس میباشد

پمپ های تخلیه شبکه و مارپیچی ( منو پمپ ) پمپ هایی هستند که شامل فعالیت گروه صنعتی درویش می باشد

پمپ مارپیچی

از نوع پمپ های خودمکش می باشند و مناسب برای انتقال برای مواد رقیق تا غلیظ می باشد

خصوصیات

 • کاربرد وسیع در بسیاری از صنایع
 • خودمکش Self – Prime (بی نیاز از هواگیری)
 • قابلیت کنترل ظرفیت خروجی پمپ با تنظیم دور
 • ساختمان کم حجم
 • امکان اتصال مستقیم الکتروموتور بدون استفاده از گیربکس کاهنده
 • تعمیرات آسان و تعویض راحت قطعات پمپ
 • قابل کاربرد برای بازه وسیعی از مواد
 • انتقال مواد ویسکوز
 • کمترین ضربان خروجی
 • با کمترین سر و صدا Low Noise Level
 • ثبات دبی خروجی در تغییرات فشار
 • مکش بسیار خوب

کاربردهای مونو پمپ

 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی: در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از منو پمپ استفاده های گوناگونی می شود که از جمله آن می توان به پمپاژ لجن های کف مخازن و سیالات نفتی، رزین و پلیمر، استفاده در فیلتر پرس ها، جداسازی آب و روغن و انتقال گل حفاری اشاره نمود.
 • صنایع کاشی و سرامیک
 • صنایع معدنی
 • صنایع دریایی
 • صنایع شیمیایی مثل رنگ سازی ، صنایع داروسازی ، صنایع لاستیک و پلاستیک سازی
 • صنایع نساجی: دوزینگ مواد شیمیایی، آهار زنی، رنگ و جوهر چاپ
 • صنایع موادغذایی:انواع  بستنی و شکلات وشیرینی ، تن ماهی ، انواع سس ها، گلوتن، گلوکز و نشاسته، خمیر نان، کشک، ژلاتین خوراکی، روغن خوراکی، پالپ میوه، نوشیدنی ها مانند قهوه و چای،‌ لبنیات مانند خامه، پنیر، ماست، انواع رب، انواع کنستانتره، مربا، عسل، انواع پالپ، شربت، کنسرو
 • صنایع آب و فاضلاب
 • صنایع چوب و کاغذ: تزریق مواد شیمیایی، کربنات کلسیم، کائولیت برای فیلتر، رزین، ماسکوئیت، بنتونیت، خمیر کاغذ، چسب، رنگ، پوشش دهی کاغذ، نشاسته
 • صنایع آرایشی و بهداشتی: پمپاژ پماد، کرم، لوسیون، شامپو، انواع دوغاب ها و اسلاری ها، خمیردندان، مایع ظرفشویی و مایع شوینده، ژل و همچنین تزریق مواد افزودنی تحت عنوان دوزینگ پمپ
 • صنایع نیشکر: شربت شکر، ملاس، شیرآهک، عصاره مالت

مونو پمپ نچ

Netzsch Monopump

برندهای خارجی تولیدکننده مونوپمپ

مونو پمپ روتو

Roto Monopump

مونو پمپ الوایلر

Allweiler Monopump

لوازم یدکی و قطعات 

قطعات مصرفی مونوپمپ شامل استاتور ، روتور ، سیل مکانیکی ، لاستیک و دیگر موارد می باشد .

گروه صنعتی درویش به عنوان نمایندگی رسمی مونوپمپ مشهد آمادگی توزیع مستقیم هر کدام از قطعات پمپ ها را دارد . به خاطر تولید ایران بودن انواع پمپ ها به راحتی میتوانید قطعات را تهیه نمایید 

مونو پمپ ها با اسم های پمپ اسکرو ، پمپ ماردونی نیز شناخته میشود که میتوانید جهت استعلام قیمت پمپ ماردونی و یا دیگر پمپ های منوپمپ مشهد با ما تماس بگیرید 

لیست قیمت

ارتباط با ما از طریق شبکه اجتماعی های زیرممکن می باشد

پینترست ما
اینستاگرام گروه صنعتی درویش
کانال تلگرام گروه صنعتی درویش
کانال اپارات مونوپمپ درویش

همچنین میتوانید برای اشتراک گذاری مطالب ما از طریق لینک های کوتاه زیر نیز اقدام نمایید

BitlyIs GoodDownload PDFTinyURL

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاه(5)

 1. پریسا ابراهیمی
  دی 25, 1399 \ب.ظ\30 10:44 ب.ظ

  سلام ، ممنون میشم لیست قیمت مونو پمپ مدل AF11 رو بگید .

  • admin
   بهمن 14, 1399 \ب.ظ\30 6:52 ب.ظ

   به ایمیلتون ارسال میشه لیست قیمت منوپمپ

 2. admin
  بهمن 16, 1399 \ب.ظ\30 3:01 ب.ظ

  مشخصات پمپ تخلیه بشکه هم دارید؟

 3. دیبا زاهدی
  اسفند 24, 1399 \ق.ظ\30 0:23 ق.ظ

  سلام . کاتالوگ مونوپمپ بهلول رو از کجا میتونم دانلود کنم؟

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.