دوزینگ پمپ یا پمپ اندازه گیر چیست ؟

دوزینگ پمپ یکی از پر استفاده ترین ابزارهای صنعتی است که امروزه در بیشتر زمینه ها از آن استفاده میشود که به واسطه ی همین گسترده ی استفاده از آن مدل های مختلفی نیز طراحی و تولید میشود ، یکی از مدل های مونو پمپ، پمپ دوزینگ یا اندازه گیر میباشد.

مونوپمپ اندازه گیر : 

این دستگاه همانطور که از اسمش نیز معلوم است، قابلیت انجام اندازه گیری سیال ورودی را دارد، به همین دلیل نیز در زمینه هایی استفاده میشود که باید مقدار اولیه ی ورود اندازه گیری شود. 

این دستگاه عملکردش به گونه ای است که با بالا و پایین شدن مقدار ذرات جامد و فشار سیستم، باز هم خروجی یکپارچه ای را تحویل میدهد. این دستگاه همچنین توانایی این را دارد که در نوسانات کم عمل پمپاژ را انجام دهد، این امر برای پمپاژ مواد رقیق تا مواد دارای ذرات جامد و همچنین دارای حالت شیمیایی خورندگی ، بسیار مناسب است. 

تجهیزات جانبی پمپ اندازه گیری:

این پمپ همانند پمپ های دیگر برای عملکرد درست و کامل به یکسری ابزارهای جانبی نیاز دارد، مانند :

شیر اطمینان: از این قطعه برای جلوگیری از زیاد شدن فشار در قسمت خروجی استفاده میشود، همچنین وظیفه دارد از لوله ها نیز مراقبت کند. 

دمپر پالس: این قطعه نیز در قسمت خروجی است که، باعث تبدیل خروجی پالسی پمپ به یک خروجی ثابت، میشود. 

شیر یا Back Pressure: از این قطعه زمانی استفاده میشود اختلاف فشار suction و discharge کمتر از 1.5 باشد. این دستگاه وظیفه دارد جلوی جریان پیدا کردن سیال به دلیل کم بودن فشار را بگیرد. 

صافی: این قطعه وظیفه ی مراقبت از شیرهای یک طرفه ی دوزینگ پمپ در برابر آلودگی و غبار ها و اجسام خیلی ریز ، مراقبت کند. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *