کارشناس بازار سرمایه درباره روند معاملات بورسی و میزان ریسک‌پذیری معاملات توضیح داد.

 

*** ارزش معاملات بورس

 

به گزارش صنایع، سهیل کلاهچی با اشاره به ارزش معاملات بورس، اظهار داشت:

مسیر حرکت بورس در بلند مدت، صعودی است.

سهامداران نباید به صورت هیجانی وارد بازار شوند و باید این موضوع را مدنظر قرار دهند که با وجود رشد مکرر شاخص بورس، ارزش معاملات از رشد چندان بالایی برخوردار نیست.

رشد چند روز اخیر بازار سرمایه را باید به افزایش نرخ ارز مرتبط دانست که به لحاظ روانی، تاثیراتی را بر فعالان حاضر در بازار گذاشت تا ارتباط مستقیمی را که بین دلار و بورس وجود دارد، ارزیابی کنند و در انتظار رشد قیمت‌ها در بازار سهام همسو با نرخ دلار باشند.

 

*** بررسی بازار سهام در میان مدت

 

وی درباره بررسی بازار سهام در میان مدت، بیان داشت:

با توجه به بررسی روند بازار سهام در میان مدت باید اعلام کرد که بازار در یک یا دو ماه گذشته در محدوده‌های ارزنده‌ای برای سرمایه‌گذاری وارد شد و کلیت بازار با توجه به برگزاری مجامع و برخی از اتفاقات بنیادی رخ داده در کشور در شرایط مناسب رشد قرار گرفت.

گفته شده حبابی که در مرداد ٩٩ در شاخص بورس ایجاد شد اکنون دیگر تخلیه شده است و با توجه به تورمی که از سال گذشته تا کنون در بازار شاهد هستیم معاملات این بازار باید خود را باید با تورم تطبیق دهد.

این ادعا چندان دقیق نیست اما باعث شد تا بازار سهام در مسیر صعودی قرار بگیرد و تا حدی از ضرر و زیان سهامداران را جبران کند.

 

*** روند حرکت بورس

 

این کارشناس بازار سرمایه درباره روند حرکت بورس، ابراز داشت:

پیش‌بینی دقیقی را نمی‌توان از بازار ارائه داد اما به نظر می رسد با توجه به وضعیت فعلی بازار، شاخص بورس بتواند تا کانال یک میلیون و ۵٠٠ هزار واحد رشد کند اما این اتفاق نمی‌تواند به سرعت در بازار رخ دهد بلکه بازار، روند صعودی خود را با شتابی ملایم طی خواهد کرد.

زمانی که شاخص بورس ٣٠ هزار واحد رشد می‌کند، لازم است ارزش معاملات به حدود ١۵ هزار میلیارد تومان برسد تا حرکت صعودی بازار روند منطقی را در پیش داشته باشد.

اگر قرار باشد حرکت صعودی بازار با رقم ۶ هزار میلیارد تومان به صورت پرشتاب باشد، این اتفاق، خطرناک خواهد بود.

ضمن اینکه در ادامه حرکت صعودی که در دو ماه اخیر رخ داد در روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد ماه، حرکتی قوی در معاملات بازار صورت گرفت؛ این موضوع از همان زمان نشان داد به احتمال زیاد بازار برای مدتی موقت روندی نزولی را در پیش بگیرد که براساس همین پیش‌بینی، شاخص بورس روز گذشته در فاز اصلاحی قرار گرفت.

 

*** اصلاح بازار سرمایه

 

کلاهچی درباره اصلاح بازار سرمایه، گقت:

سهامداران باید نسبت به این واقف باشند که روند اصلاحی بازار، نگران کننده نیست و برای بازار لازم بود تا بعد از رشدی که تجربه کرد، چنین اصلاحی را تجربه کند.

شاخص کل و کلیت بازار بعد از رشدی که تجربه کردند نیاز داشت وارد چنین اصلاحی شود تا شاخص بورس بعد از این استراحت دوباره روند صعودی خود را طی کند و بتواند به محدوده پیش‌بینی شده برسد.

 

 

اخبار مهم صنایع:

دخالت ۶۰۰ درصدی دولت در صنعت خودروسازی با وجود سهام ۶ درصدی/ صنعت خودروسازی به حیاط خلوت دولت‌ها تبدیل شده‌ است

روند پرداخت وام‌های خرد مردم را خسته و کلافه کرده است/ بانک‌ها به جای ایستادن مقابل اختلاسگران در مقابل مردم ایستاده‌اند

میزان تسهیلات پرداختی به صادرکنندگان در سال ۱۴۰۰ چقدر بوده است؟

 

 

*** بررسی روند معاملات بورس در نیمه دوم مرداد ماه

 

وی با بررسی روند معاملات بورس در نیمه دوم مرداد ماه، مطرح کرد:

با توجه به شرایطی که در بازار حاکم است، ممکن است شاخص بورس برای مدت دو هفته، اصلاحی باشد اما این پیش‌بینی چندان دقیق نیست و نمی‌توان به آن اکتفا کرد چراکه ممکن است اتفاقاتی در بازار رخ دهد که روند معاملات را تحت تاثیر قرار دهد و و روند اصلاحی بازار را خنثی کند.

 

*** ریسک تهدید کننده معاملات بازار فعلی

 

کلاهچی در ادامه افزود:

در وضعیت فعلی هیچگونه ریسکی تهدید کننده معاملات بازار نیست.

قیمت جهانی و کامودیتی را می‌توان رو به بالا پیش‌بینی کرد.

بالا رفتن قیمت‌های جهانی، تاثیر مثبت بر معاملات بازار سهام می‌گذارد و شاخص بورس رو به صعود حرکت می کند.

 

*** تاثیر برجام و تحریم‌ها بر بازار سرمایه

 

این کارشناس بازار سرمایه در پایان، اظهار داشت:

در برجام و تحریم‌ها اگر گشایشی رخ دهد شاهد اثر مثبت آن بر معاملات بازار سهام خواهیم بود،.

اگر اتفاقی رخ ندهد نیز نمی‌تواند چندان تاثیر منفی بر روند بازار بگذارد، بنابراین در میان مدت و بلندمدت تهدید جدی در بازار وجود ندارد.

 

*** شاخص بورس ۱۱ مرداد ماه

 

به گزارش صنایع، گفتنی است شاخص کل در بازار بورس در ۱۱ مرداد ماه، ۲ هزار و ۳۴۷ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۳۵۷ هزار واحد رسید.

ایرنا

 

 

انتهای پیام///

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
نیاز به راهنمایی دارید؟