مجوز افزایش ۲۰درصدی قیمت سیمان جوابگوی ضررها نیست

به نقل از تسنیم 

اصل روستا در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه از لحاظ بهای تمام‌شده، شرکت‌های سیمان در حال حاضر زیان‌ده هستند، اظهار داشت: کارخانجات امروز حتی توان خرید تجهیزات اساسی خود را ندارند و به‌سختی فعالیت تولیدی خود را انجام می‌دهند.

وی اشاره کرد، با محاسبات صورت‌گرفته، افزایش قیمت موافقت‌شده سیمان در ده سال اخیر بیش از 60 درصد از تورم اعلامی کمتر است و علی‌رغم اینکه صنعت سیمان ایران و مشخصاً شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان ایران (سیدکو) با اجرای پروژه بومی‌سازی فعالیت‌های چشمگیری در زمینه کاهش بهای تمام‌شده و قطع وابستگی به تجهیزات خارجی انجام داده است، این صنعت به‌سختی چرخه فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

وی با اعلام اینکه در سال 98 بنا به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزایش 100درصدی قیمت سیمان متناسب با افزایش تورم منطقی بود، گفت: اما متأسفانه آن سال فقط مجوز افزایش 37درصدی به صنعت سیمان داده شد و علی‌رغم تورم‌های سال‌های 98 و 99 امسال نیز پیرو تمام پیگیری‌ها فقط توانسته‌ایم مجوز افزایش 20درصدی را دریافت کنیم که این موضوع اصلاً جوابگوی افزایش هزینه‌های تولید صنعت نیست.

این تولیدکننده سیمان با اشاره به ظرفیت بسیار بالای صنعت سیمان کشور در جهان، افزود: صنعت سیمان، اولین صنعتی بود که به اهداف سند چشم‌انداز دست پیدا کرد، همچنین صنعت سیمان ایران از لحاظ ظرفیت تولید در مقام 5 و یا 6 جهان قرار دارد که این موضوع نشان می‌دهد این صنعت ریشه‌دار است و باید حمایت لازم از آن صورت گیرد.

به‌گفته اصل روستا تولید سیمان در کشور 88 تا 90 میلیون تن سیمان در سال است که علی‌رغم این موضوع، صنعت سیمان در سال گذشته با احتساب صادرات کمتر از 60 میلیون تن سیمان در کشور تحویل داده است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه گفته می‌شود افزایش قیمت سیمان نقشی اساسی در بهای تمام‌شده ساختمان‌ها دارد، تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام‌شده در صورت افزایش 100درصدی قیمت سیمان تأثیرات این موضوع بر بهای تمام‌شده ساختمان زیر دو درصد است. باید این نکته را مورد توجه قرار داد که اشتغال این حوزه پایدار است و دولت باید برای حمایت از آن فکری اساسی کند.

این تولیدکننده سیمان اضافه کرد: انتظار می‌رود که در سالی که به‌فرمایش مقام معظم رهبری “جهش تولید” نام‌گذاری گردیده است، مجلس انقلابی و دولت محترم، از صنعتی که سهمی مؤثر در تولید ناخالص داخلی و اشتغال پایدار کشور دارد، حمایت شایسته انجام دهند.

اصل روستا همچنین اضافه کرد: واقعی‌سازی نرخ فروش سیمان، علاوه بر اثرگذاری بر افزایش نرخ سیمان و کلینکر صادراتی و افزایش درآمدهای ارزی، ضمن بهبود درآمد شرکت‌های سیمانی، بر وضعیت آنها در بازار بورس اثر مثبت خواهد گذاشت و باعث رضایت خاطر و اعتماد سهامداران محترم بازار بورس خواهد شد ضمن اینکه مجموعه سیمان و انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور، تقاضا دارند جهت شفاف‌سازی فروش و واقعی‌سازی قیمت سیمان در بازار داخلی و صادراتی کالای خود را در بورس کالا عرضه نمایند.

انتهای خبر /

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مونوپمپ
×
واتساپ
تلگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها