به گزارش اقتصادنیوز نادر بذرافشان دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره خرید طلا برای شب عید تصریح کرد: به طور کلی برای خرید سکه  توصیه می‌کنیم از واحد‌های دارای جواز اتحادیه در رسته سکه فروشی خریداری کنند، توجه داشته باشید که کارت وکیوم واحد فروشنده باید هولوگرام اتحادیه را داشته باشد و نام ثبت شده با نام واحد فروشنده یکی باشد، در غیر این صورت ممکن است به دام سودجویان افتاده و سکه تقلبی یا غیر بانکی خریداری کنید.

او تصریح کرد: خریداران مصنوعات طلا و جواهر هم باید به جواز رسمی اتحادیه طلا و جواهر تهران توجه کنند همچنین نوع مصنوع، وزن، رنگ و کد استاندارد آن باید روی فاکتور خرید رسمی واحد صنفی درج شده باشد تا در آینده با مشکل در خرید و فروش مواجه نشوند. مدتی است که خرید و فروش طلای دست دوم در بین مردم رواج پیدا کرده است اما توجه داشته باشید که فروش طلای دست دوم تخلف محسوب شده و با تمام واحد‌هایی که چنین تخلفی را مرتکب شوند برخورد قانونی خواهد شد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: با توجه به گسترش ویروس کرونا در کشور، این مصنوعات دست دوم ممکن است به عاملی برای انتقال ویروس تبدیل شوند؛ خریداران هم بهتر است با توجه به مشکلات فنی مثل اختلال در عیار، نداشتن کد استاندارد و احتمال بروز مشکلات پوستی و بیماری‌های مختلف از جمله کرونا از خرید طلای دست دوم اجتناب کنند.

او تصریح کرد: با توجه افزایش تمایلات خرید آنلاین اغلب اقلام از جمله طلا افزایش پیدا کرده است؛ موضوع خرید و فروش سکه و طلا در فضای مجازی پیش از این هم بارها توسط اتحادیه طلا و جواهر و سایر بخش‌های مرتبط با این حوزه اطلاع رسانی شده بود. در صنعت فروش صنعت طلا و جواهر چیزی به نام خرید و فروش سکه و طلا در فضای مجازی وجود ندارد.

او با اشاره به ارزش مادی زیاد محصولات این صنعت بیان کرد:‌ قوانین فضای مجازی برای خرید و فروش اقلام با ارزشی مثل طلا شرایط مناسبی ندارد؛ در صورتی که بعد از خرید و فروش طلا و جواهر در فضای مجازی مشکلی برای خریدار ایجاد شود کسی پاسخگوی مشکل پیش آمده نخواهد بود و تا زمانی که چنین شرایطی در فضای مجازی حاکم است فروش طلا از این طریق ممنوع خواهد بود.

بذرافشان با تأکید بر اینکه هیچ کس چنین جوازی در صنعت طلا در دست ندارد، گفت: اگر فعالان این حوزه قصد به نمایش گذاشتن محصولات خود را داشته باشند منعی وجود ندارد اما از هموطنان ما تقاضا داریم تا به هیچ عنوان اقدام به خرید طلا،‌ جواهر و سکه در فضای مجازی نکنند.خرید و فروش طلا باید در فضای فیزیکی صورت بگیرد. تأکید ما بر این است که برای خرید طلا، جواهر یا سکه به واحدهای دارای مجوز و رسته‌های تخصصی مراجعه کرده و ضمن خرید حضوری در کمترین فاصله ممکن جنس خود را دریافت کنند اما فعلا خرید آنلاین نداشته باشند تا بستر فنی لازم برای انجام این کار فراهم شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
واتساپ
تماس و استعلام قیمت