سکه یا دلار کدام مقصر است

به گزارش اقتصادنیوز، در حالیکه در پایان هفته گذشته سکه به مقاومت 12 میلیون تومان رسید، دلار نوسان، نوسان چندانی را تجربه نکرد.

اسکناس آمریکایی در 3 روز پایانی هفته بین 25,500 تا 25,700 تومان رفت و آمد کرد، یعنی 0.7 درصد نوسان. اما سکه باند بزرگتری را برای حرکت برگزید؛ از 11,770,000 تا 12,100,000، یعنی 2.8 درصد نوسان.

برخی این مسئله را به بازار جهانی ربط دادند، اونس طلا در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه بین 1926 تا 1946 دلار درجا زد. با اینحال محاسبات نشان می‌داد که حتی با اونس 1946 دلاری و دلار 25,700 تومانی، سکه باید زیر 11 میلیون و 800 هزار تومان باقی می‌ماند. اما سکه راه دیگری را رفت.

بخشی از تحلیلگران معتقدند که حباب سکه به دلیل فضای آزادتر بازار سکه ایجاد شده است. چرا که خرید سکه، هیچ محدودیتی جز اعمال مالیات ندارد(جزئیات مالیات بر سکه)، در حالیکه خرید ارز از سطح بازار با ریسک‌های متعددی روبرو است و دسترسی به واسطه‌ها به راحتی ممکن نیست.

اگر این فرضیه صحیح باشد، باید نرخ دلار نیز در بازار آزاد به مرور رو به افزایش گذارد. با توجه به آخرین بهای اونس در بازارهای جهانی(1939 دلار) سکه اکنون با نرخ دلار بیش از 26 هزار تومان گره خورده است. نکته اینجاست که ترس معامله در نزدیکی 26 هزار تومان به اوج خود رسیده است. چرا که دلار یک بار در تیرماه به این سطح نزدیک شد اما توان عبور از آن را نداشت و پس از آن با یک افت قابل توجه به کانال 22 هزار تومان برگشت خورد.

این ترس این بار هم وجود دارد که دلار با تشکیل یک الگوی 2 قلوی سقف، راه کاهشی را پیش بگیرد. اما در غیر اینصورت هدف اول دلار در حوالی 26,070 تومان قرار گرفته است. تثبیت بالای آن می‌تواند دلار را رهسپار کانال‌های بعدی کند. با توجه به اینکه صبح امروز، اولین قیمت دلار هرات 25,300 تومان خورده است، احتمالا دلار تهران نیز روندی افزایشی را پیش می‌گیرد. در نتیجه شنبه روز واکنش دلار به مقاومت 26 هزار تومانی است تا به نوعی نشان دهد که یک روند جدید آغاز می‌شود یا سکه تنها به دلیل افزایش تقاضا با حباب مثبت مواجه شده است.

در واقع برخی معتقدند که برای حفظ ارزش پول، بسیاری از مردم سکه را به شکل سنتی به دلار ترجیح می‌دهند و همین مسئله بی‌محلی سکه به دلار را موجب شده است. در حالیکه برخی دیگر، سکه را باهوش‌تر از دلار می‌دانند. صرافی ملی در اولین حرکت شطرنج امروز، نرخ فروش را به مرز 23 هزار تومان افزایش داد تا بازارساز هم نشان دهد که هم قصد کاهش فاصله نرخ‌ها را دارد، هم جو غالب بر بازار را حس کرده است. سکه هم در معاملات فردایی بی‌توج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ماچت آنلاینخرید مونوپمپ
×
واتساپ
تلگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها