عوامل تعیین کننده در انتخاب مونو پمپ

مونوپمپ ها یکی از ابزارآلات مهم و پر کابرد صنایع میباشد ، که با نام های پمپ مارپیچ خارج از مرکز و پمپ با حفره پیشرونده نیز شناخته میشود . 

این نوع از پمپ ها ، در دسته پمپ های جابه جایی مثبت قرار میگیرند و متشکل شده از دو قسمت مهم یعنی روتور هلیکال و یک مارپیچ دوقلو میباشد . 

به طور کلی از مونوپمپ ها برای مترینگ و اندازه گیری سیالات و همینطور پمپاژ و منتقل کردن مواد غلیظ و حساس ، موادی که درصد ویسکوزیته ی زیادی دارند ، به کار برده میشود . 

در فعالیت ها و زمینه هایی از مونوپمپ ها استفاده میشود که باید سیال چسبنده ای را با سرعت بالا منتقل کرد و یا صنایعی که فعالیتشان فشار بالایی تولید میکند همینطور برای صنایعی که نیاز است دستگاه یک جریان یکنواخت را ایجاد کند . 

 

در زمان انتخاب مونوپمپ باید به یکسری نکات کلیدی و عناصر مهم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید . 

در ابتدا و قبل از انتخاب مونوپمپ خود ، باید از نوع ، جنس ، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی سیال مورد نظر به طور کامل مطلع باشید ، زیرا در تمام مدتی که مونو پمپ فعالیت میکند با این سیال در تماس است و اگر یک نوع اشتباه و نامناسب را انتخاب کنید هم خروجی مورد نظر را دریافت نمیکنید و هم ممکن است دستگاه زود خراب شود و خسارت زیادی را به شما تحمیل کند . 

مونو پمپ استیل

باید مقدار ورودی و خروجی را که از دستگاه انتظار دارید را هم در نظر بگیرید ، ویژگی های دیگری مانند مقدار لزج بودن سیال ،میزان سایندگی ، مقدار ویسکوزیته ، شرایط محیطی محل کار شما ، دمای محل کار را هم در نظر داشته باشید . 

 

دبی یا ظرفیت : این ویژگی را برحسب m3/h ، Lit/h ، Lit/Min اندازه گیری میکنند ، این ویژگی میزان سیال را برای پمپاژ مشخص میکند . 

هد یا فشار : بر اساس m یا bar اندازه گیری میشود ، که میزان فشار لازم را بر اساس مقدار راهی که باید برای انتقال سیال طی شود را مشخص میکند .

ویسکوزیته یا لزجی سیال : بر حسب cps ( سانتی پواز )  و cst ( سانتی استوک ) اندازه گیری میشود ، که میزان درصد لزجی و چسبندگی سیال را مورد اندازه گیری قرار میدهد . 

ویژگی های فیزیکی دیگر سیال همانند سایش ، حالت خورندگی و اسیدی سیال را نیز مورد بررسی قرار میدهند تا اگر این ویژگی ها از یک مقداری بیشتر بود نوع روتور و استاتور مناسب آن سیال را به شما پیشنهاد دهند . 

تعمیر مونو پمپ

ویژگی های شیمیایی سیال مانند میزان ph سیال و … را نیز مورد بررسی قرار میدهند ، در صورتی که به این ویزگی توجه لازم قرار نگیرد و یک مونوپمپ اشتباه انتخاب و نصب شود ممکن مونوپمپ از داخل دچار آسیب شده و به همین دلیل سیال را نیز مسموم و بدون استفاده میکند . 

دمای قابل تحمل برای سیال : برخی از سیالات فقط میتوانن میزان خاصی از دما را تحمل کنند و اگر در معرض دمای خیلی کم یا خیلی زیاد قرار بگیریند ، فاسد و خراب و بدون استفاده قرار میگیرند . به همین دلیل مونوپمپی که برای این سیالات پیشنهاد میشود که بتواند دمای دستگاه و سیال را ثابت نگه دارد . 

نسبت دور دستگاه : در برخی زمینه های به دلایلی متعددی دستگاه مجبور هنگام فعالیت دور را ثابت نگه دارد و آن را افزایش ندهد ، پس باید در مرحله ی انتخاب مونوپمپ گسترده ی دور مشخص شود . 

میزان محیط کاری نیز مهم است ، تا بتوانید از آسیب رسیدن به دستگاه توسط اتفاقات جانبی جلوگیری کنید . 

 

 

لینک اشتراک گذاری : b2n

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مونوپمپ
×
واتساپ
پشتیبانی در پیام رسان ها